جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

داستان زرعطار

زمانی که به بررسی سرگذشت آیزاک نیوتن می‌نشینیم، همواره داستانی مبنی بر سقوط یک سیب بر سر وی و ایجاد جرقه کشف جاذبه توسط این دانشمند برمی‌خوریم. حال اینکه چنانچه این سیب بر سر هزاران نفر دیگر می‌افتاد (کمااینکه افتاده است) ممکن بود فرد مورد نظر در پی علت سقوط این میوه نرفته و تنها آن را میل می‌کرد. این در حالیست که نیوتونی که غرق یافتن علت گردش سیاره‌ها به دور خورشید بود، با این جرقه کوچک افکار ذهن آماده خود را نظم بخشیده و نهایتاً موفق به کشف گرانش زمین شد.

با توجه به این توضیحات زرعطار را نیز می‌توان استارت‌آپی تعریف کرد که ابتدا مجموعه‌ای از ایده‌های ناب در خصوص تولید خوراکی‌های فانکشنال یا فراسودمند بوده، اما در پی یک جرقه شکلی رسمی‌تر یافته و در قالب شرکت «زرعطار نوین فارمد ایرانیان» پای به منصه ظهور گذاشته است.

FALLING-APPLE

ما با پشتوانه سال‌ها تحصیل در حوزه‌های مرتبط با تولید مواد خوراکی و نوشیدنی‌هایی با خواص دارویی و تجربه کار عملی در صنعت می‌دانستیم تا فرآورده‌های گیاهی به صورت علمی و اصولی استانداردسازی نشده یا انسجام کیفی نداشته باشند، نمی‌توانیم از آن‌ها انتظار بهبود بیماری‌ها، اثربخشی قابل دفاع و رقابت با سایر نمونه‌های جایگزینشان (یعنی محصولات غیرگیاهی) داشته باشیم. پس آماده فرصتی بودیم تا این دانسته‌ها را در کشورمان به صورت عینی محقق سازیم!

اواخر دی ماه سال ۱۳۹۹ خورشیدی، حضور جناب آقای «درجه» مدیر عامل زرعطار در جلسه‌ای با افراد هم دغدغه با ایشان که پیگیر طب سنتی ایرانی و گیاهان دارویی بودند سبب شد تا ایده راه‌اندازی یک کسب و کار بر پایه فرآوری و تولید محصولات خوراکی گیاهی با خواص درمانی محقق گردد. با گذر از اتفاقاتی که شاید از حوصله شما هم خارج باشد، در پی شرایط پیش آمده تصمیم بر آن شد تا استارت آپی راه اندازی شود که با تکیه بر علم روز و شیوه‌های نوین مدیریتی، محصولاتی رو تولید کند که با وجود داشتن طعمی آشنا، تکراری هم نبوده و در عین خوش طعمی، خواص درمانی گیاهان مورد نظر را هم به مصرف‌کنندگانشان منتقل کنند.

ROSEWATER

شاید تا اینجا همه صحبت‌های من شبیه افراد و مجموعه‌هایی بوده باشد که سال‌ها در این زمینه فعالیت می‌کنند، اما اقداماتی مثل تعریف یک اکوسیستم مستند از شروع انتخاب نژاد یک گیاه برای کاشت در مزرعه، بهینه کردن تک تک مراحل تولید، بروزرسانی فرآیند تولید، نوآوری در فرمولاسیون این محصولات، گرد هم آوردن افرادی که هریک حرف‌های زیادی برای گفتن در این زمینه دارند و … موجب شده که به کار خود باور و به نتیجه مقبول به لطف خدا ایمان داشته باشیم!

ما بعد از جذب سرمایه شروع به تولید محصولاتی کردیم که در مواردی نمونه‌های مشابهی نداشتند و همچنین با شناخت نیاز مردم، ذائقه‌های آنان، سطح دغدغه و حتی فضایی از سبد خریدشان که به خرید نوشیدنی‌ها و دمنوش‌ها اختصاص پیدا می‌کند محصولاتمان را در ابعاد و کیفیت‌های مصرف‌کننده‌پسند روانه بازار کرده‌ایم. همه این‌ها در حالیست که هدفمان قرار دادن فرآورده‌های گیاهان دارویی در محصولاتیست که نه به چشم یک دارو، بلکه به چشم یک نوشیدنی روزانه با استانداردهای غذایی خریداری می‌شوند!

پیمایش به بالا