داستان زرعطار

وقتی درباره نیوتون و سه تا قانون معروفش و گرانش زمین مطلبی رو می‌خونیم، همیشه به این داستان اشاره میشه که این بنده خدا یک روز زیر یک درخت خوابیده بوده، سیبی از درخت جدا میشه و می‌خوره تو سرش و این سوال تو ذهنش به وجود میاد که چی شد که این سیب سقوط کرد؟! بعد در پی جواب این سوال میره و اصولی رو مطرح میکنه که میشه اساس فیزیک کلاسیک!
اگر تو بحر این اتفاقات بریم یک جای کار میلنگه، چرا که تو طول تاریخ هزاران سیب تو سر هزاران نفر افتاده و این افراد با خوشحالی میوه‌ای که از ناکجا رسیده رو میل کردن و هیچ نکته قابل توجهی هم به علم روز جهان اضافه نکردن! پس میشه گفت تو این جریان، سیب نقطه شروع نبوده، بلکه فقط یک جرقه به انبار باروت بوده و به این ترتیب ذهن پویا و پرسشگر یک دانشمند یا محقق که قبل از این هم به موضوع مورد نظرمون فکر کرده بوده رو راه انداخته!

FALLING-APPLE

و اما داستان زر عطار! گفتیم نیوتون قبل از اون حادثه معروف یکسری فکر مرتبط با نیرو یا گرانش زمین تو سرش بوده، همونطور که ذهن ما هم قبل از راه افتادن و پا گرفتن این استارت‌آپ پر از فکرای مرتبط در خصوص تولید گیاهان دارویی و فرآورده اون مثل نوشیدنی‌هایی با خواص درمانی بود! مثلاً با پشتوانه سال‌ها تحصیل در حوزه مرتبط و تجربه کار عملی در صنعت می‌دونستیم که تا فرآورده‌های گیاهی – حتی خوراکی‌ها و نه صرفاً داروهای گیاهی – به صورت علمی و اصولی استانداردسازی نشن یا انسجام کیفیت نداشته باشن، نمی‌تونیم ازشون توقع شفا یا اثربخشی قابل دفاع و رقابتی با بقیه نمونه‌های جایگزینشون (مشخصاً موارد غیرگیاهی) داشته باشیم ؛ پس خیلی نیوتن‌وار منتظر فرصتی برای داستان سیب خودمون بودیم تا اینکه روزموعود فرا رسید!
اواخر دی ماه سال ۱۳۹۹ خورشیدی حضور من تو جلسه‌ای با افراد هم دغدغه که پیگیر طب سنتی ایرانی و گیاهان دارویی بودن، حکم سیب نیوتن و جرقه به انبار باروت برای راه‌اندازی «زر عطار» رو داشت. با گذر از اتفاقاتی که شاید از حوصله شما هم خارج باشه، در پی شرایط پیش اومده تصمیم گرفتیم استارت آپی رو راه اندازی کنیم که با تکیه بر علم روز و شیوه‌های نوین مدیریتی، محصولاتی رو تولید کنه که با وجود طعم آشناشون تکراری هم نباشند، و در عین خوش طعمی خواص درمانی گیاهان رو هم بروز بدهند و با وجود ساخته شدن بواسطه جدیدترین ماشین‌آلات و متدهای روز دنیا، حس غیرطبیعی بودن رو به مصرف‌کننده‌های خودشون القاء نکنن!

ROSEWATER

شاید تا اینجا همه صحبت‌های من شبیه افراد و مجموعه‌هایی بوده باشه که سال‌ها در این زمینه فعالیت می‌کنن، اما اقداماتی مثل تعریف یک اکوسیستم مستند از شروع انتخاب نژاد یک گیاه برای کاشت در مزرعه، بهینه کردن تک تک مراحل تولید، بروزرسانی فرآیند تولید و نوآوری در فرمولاسیون این محصولات تیم شدن افرادی که هرکدوم حرف‌های زیادی برای گفتن تو این زمینه دارن موجب شده که به کار خودمون باور و به لطف خدا به نتیجه مقبول ایمان داشته باشیم!

ما بعد از جذب سرمایه شروع به تولید محصولاتی کردیم که در مواردی نمونه‌های مشابهی نداشتن، با شناخت نیاز مردم، ذائقه‌های اون‌ها، سطح دغدغه و حتی فضایی از سبد خریدشون که به خرید نوشیدنی‌ها و دمنوش‌ها اختصاص پیدا میکنه محصولاتمون رو در ابعاد و کیفیت‌های مصرف‌کننده‌پسند روونه بازار کردیم؛ همه این‌ها در حالی که هدفمون گنجوندن فرآورده‌های گیاهان دارویی در محصولاتیه که نه به چشم یک دارو، بلکه به چشم یک نوشیدنی روزانه با استانداردهای غذایی و دارویی دیده میشن!