توسعه دانش فنی

توسعه دانش فنی

فهرست مطالب

توسعه دانش فنی | زمانی که در پی یافتن معنی و مفهوم دانش فنی می‌رویم به تعاریف متعددی برمی‌خوریم. در همین رابطه عده‌ای معتقدند دانش فنی مجموعه‌ای از اطلاعات صنعتی ارزشمندیست که دستورالعمل و مهارت‌های مورد نیاز برای طراحی، ساخت و عملیات‌های فنی واحدهای صنعتی به منظور تولید یا مصرف مواد را به مخاطب خود انتقال می‌دهد.

عده‌ای دیگر دانش فنی را ماحصل انباشته شدن سال‌ها تجربه، مشکلات و اشتباهات مرتبط با کار دانسته و بر این باورند که از طریق آن، مشخصات فنی یک محصول، روش‌های تولید یا چگونگی ایجاد کالای مورد نظر و همچنین بهره‌برداری از واحدهای صنعتی تبیین می‌شود.

دسته دیگری از صاحب‌نظران هم که دانش فنی را زاییده تجربه، شبیه‌سازی، طراحی یا خرید می‌دانند این مفهوم را بدین شکل تعریف می‌کنند : دانش فنی اطلاعات صنعتی مفید، محرمانه، نوآورانه و ارزنده‌ایست که به همراه ضمائم فنی از نظر قانونی در انحصار صاحب امتیازش است. این اطلاعات برای مالک این دانش یا امتیاز گیرنده جهت طراحی، ساخت و راه‌اندازی یک واحد تولیدی بر اساس مواد اولیه پیش بینی شده، ظرفیت مشخص و همسو با ویژگی‌های محصول کافی است.

اگرچه باز هم می‌توان تعاریفی را برای دانش فنی بیان کرد اما به طور خلاصه دانش فنی را می‌‌توان سلسله بایدها و نبایدهای مدونی دانست که به تولید یک محصول یا عرضه خدمتی خاص منجر شده، معمولاً در اثر آزمون و خطا یا آزمایش‌های عملی به دست آمده و معمولاً حق امتیاز آن متعلق به یک شخصیت حقیقی یا حقوقی خاص می‌باشد.

چرا در صنعت، دانش فنی یک دارایی ارزشمند لحاظ می‌شود؟

بیایید این سوال را با یک مثال پاسخ دهیم. امروزه با گردشی کوتاه در صفحات تبلیغی رستوران‌های شهرمان، پرس و جو از اطرافیانمان یا صرف زمان برای تناول غذا در غذاخوری‌های مختلف کم و بیش درمیابیم که همه آن‌ها در یک سطح نبوده و مجموعه‌های فعال در این حوزه در لیگ‌های مختلفی قرار می‌گیرند.

اگرچه میزان بزرگی یا کوچکی یک رستوران، دکوراسیون آن، نوع سرویس‌دهی یا برخورد کارکنانشان و صدالبته قیمت خوراکی‌های عرضه شده در آن‌ها در این دسته‌بندی بی‌تاثیر نیست، اما بی تردید کیفیت خود غذا، طعم و رنگ آن و حسی که بعد از سرو این محصول داریم مهمترین عامل در امتیازدهی به آن بوده و عملاً با این عوامل است که یک رستوران در رتبه بهتر یا بدتری نسبت به رقیب خود قرار می‌گیرد.

پس می‌توان ادعا کرد در این مثال این غذاها و کیفیتشان است که سبب می‌شوند تا میزان محبوبیت دو مجموعه رقیب با یکدیگر متفاوت باشد.

در همین رابطه چنانچه یک رستوران را به عنوان یک واحد صنعتی در نظر بگیریم، رِسِپی یا دستور تهیه غذاهای آن در زمره دانش فنی مجموعه مورد نظر قرار می‌گیرد. در این رسپی از مواد اولیه گرفته تا نحوه خرد و مخلوط کردنشان، مقدار مورد نیاز از هریک، زمان لازم برای طبخ آن‌ها و … مطالبی عنوان شده است، سازوکاری که دقیقاً مختص این مجموعه بوده و ممکن است در رستورانی دیگر به شکلی دیگر نوشته شده باشد.

دانش فنی و رسپی

با عنایت به این مثال، دانش فنی از آنجایی مهم و تأثیرگذار است که سبب می‌شود تا یک مجموعه صنعتی تفاوت‌هایی بنیادین با رقبای خود داشته باشد. دانش فنی برتر سبب می‌شود تا در شرایطی که همه همقطاران این مجموعه در رکود به سرمی‌برند یکه‌تازی کرده و با وجود جایگزین‌های به ظاهر زیادی که دارد همواره بخش قابل توجهی از مشتریان بالقوه بازار را در اختیار داشته باشد.

توسعه دانش فنی

همانطور که می‌توان حدس زد، توسعه دانش فنی در حقیقت بهبود دانش کنونی یک مجموعه، کاهش نقاط ضعف یا افزایش نقاط قوت آن یا پیش بردن زیرشاخه‌های فعالیتیش در جهات مثبت می‌باشد. بدیهیست برای این کار وجود فرد یا مجموعه‌ای مجرب، دارای خلاقیت، متعهد و سطح علمی بالا اجتناب ناپذیر است. از آنجایی که این «رِسِپی» موجب پیشرفت‌های چشمگیری در یک مجموعه می‌شود، معمولاً دست اول بوده و به صورت سفارشی برای یک کسب و کار یا صنعت تدوین می‌شود.

این توضیحات داده شد تا به اینجا برسیم! شرکت «زرعطار نوین فارمد ایرانیان» با تکیه بر توانایی‌های علمی و فنی کارکنان خود، قادر است تا دانش فنی مجموعه‌هایی که در زمینه تولید و فرآوری مواد غذایی و نوشیدنی فعالیت می‌کنند را توسعه داده و به ایشان در زمینه تولید محصولاتی با تنوع و خواصی بیشتر، دارای مزه‌هایی جدید و حاوی محتویاتی فرموله شده یاری رساند. نهایتاً از شما دعوت می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر یا اخذ مشاوره‌ای تخصصی با ما در ارتباط باشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا